Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Clear Graduated Glass Bottles with Black Phenolic Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear USP Type III soda-lime glass with wide mouth for easy removal of contents with graduations in mL and ounces
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Narrow Mouth Round Jug with White Polypropylene Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Narrow Mouth Round Jug with White Polypropylene Cap provide an excellent moisture barrier and are impact resistant.
Fisherbrand™ Amber Boston Round Glass Bottles without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage
| Product Type | Boston Round Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Included | No |
Fisherbrand™ Certified Clean Clear Glass Straight-Sided Jars
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal straight-sided, clear glass jars for soil sampling and environmental applications. Fisherbrand™ Straight-sided clear glass jars with caps are designed for easy dispensing and filling.
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | PTFE |
| Quantity | 24/PK. |
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Autoclavable (120°C) |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Soil sampling and environmental applications |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Leakproof HDPE Narrow-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Economical bottles with a double-seal, leakproof closure.
| Color | Natural |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Amber HDPE Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect light-sensitive materials during sampling, shipping or storage
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Material | HDPE |
| Closure Color | Amber |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Narrow-Mouth Field Sample Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bulk-packaged for convenient liquid sampling, transport, and storage
| Mouth | Narrow |
|---|---|
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Safety Coated Clear Straight Sided Wide Mouth Glass Jars with White Polypropylene Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage with plastisol coating for safety are easier to grip and harder to break.
| Shape | Round |
|---|---|
| Color | Clear |
| Quantity | 12 |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Solvent, Chemical or Sample Storage with Plastisol Coating for Safety are Easier to Grip and Harder to Break |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Cap |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Cap |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 67 mm |
Fisherbrand™ Custom Cleaned Amber Wide Mouth Packer Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal storage for light sensitive dry powders. Fisherbrand™ Custom Cleaned Amber Wide Mouth Packer Bottles are manufactured using amber soda glass.
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PTFE |
| Closure Included | Yes |
| Shape | Round |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Max. Temperature (Metric) | 135°C |
| For Use With (Application) | Storing Lab Specimen, Supplies or Powder |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Natural |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Polypropylene Linerless Screw Closure |
| Product Type | Jar |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Fisherbrand™ Pre-Cleaned Wide Mouth Leakproof Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Certified for background contaminants
| Includes | Polypropylene cap |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certificate of analysis |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Wide-Mouth Field Sample Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bulk–packaged for convenient liquid sampling, transport and storage
| Product Type | Wide Mouth Field Sample Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Amber HDPE Narrow-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect light-sensitive materials during sampling, shipping or storage
| Color | Amber |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | U.S. Pharmacopoeia 661 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ GHS Labeled Right-to-Know Safety-Vented Wash Bottles
Unique valve prevents pressure build-up, eliminating potentially dangerous chemical drips and allows dispensing of wash bottle in upright or inverted position.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 53 mm |
| Product Type | Safety-vented Wash Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Glass Dropping Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for light-sensitive chemicals
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Dropping Bottle |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |